sobota, 20 kwietnia 2024

475. Kierunkowskazy. Jazda jezdnią drogi z pierwszeństwem bez zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu

 475. Kierunkowskazy. Jazda jezdnią drogi z pierwszeństwem bez zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu 

PATRONAT https://buycoffee.to/mrerdek1.blogspot.com

Jeden z czytelników bloga przedstawił zdjęcie skanalizowanego skrzyżowania typu Y na którym droga dwujezdniowa jest drogą podporządkowaną, i zadał pytanie, czy w tej sytuacji jadący drogą oznaczoną znakami jako droga z pierwszeństwem, nie mając zamiaru jej opuścić z jej prawej strony ma obowiązek włączyć prawy kierunkowskaz?

Rys. 1
Skrzyżowanie na którym droga z pierwszeństwem zmienia swój kierunek

Obserwując to skrzyżowanie zauważył także to, że nie wszyscy kierowcy to czynią, natomiast zdecydowana większość, chociaż też nie wszyscy, włącza tu lewy kierunkowskaz gdy zamierza skręcić na jezdnię drogi oznaczonej znakami jako podporządkowana.
Nasuwa się pytanie, czy to zwykłe niedbalstwo ze strony kierujących czy brak właściwej wiedzy i u których z nich? Jeszcze wyraźniej widać ten problem na skrzyżowaniach typu X na których droga z pierwszeństwem zmienia swój kierunek o 90 stopni, a na jedną z dróg podporządkowanych można wjechać bez zmiany kierunku ruchu (rys. 2).

Jak zatem, zgodnie z obowiązującym prawem, nie tym obowiązującym egzaminatorów WORD lecz całego społeczeństwa, należy się tu zachować? Świadomie to podkreślam, by odciąć się od wadliwej praktyki w zakresie szeroko rozumianej edukacji komunikacyjnej naszego społeczeństwa opartej w wielu ważnych dla BRD sprawach na kodeksie drogowym z czasów stanu wojennego i prawie drogowym ZSRR. Przykładem są niektóre z pytań egzaminacyjnych (rys. 2).
Rys. 2
Jedno z wielu podobnych pytań egzaminacyjnych

Manewrem wymagającym sygnalizowania zamiaru jest zmiana pasa ruchu, czyli wjazd na biegnący obok pas ruchu tej samej jezdni, oraz zamiar zmiany kierunku jazdy, w tym na jezdni dwukierunkowej zamiar zawrócenia. Zmianą kierunku jazdy, poza zawracaniem, jest opuszczenie jezdni drogi z jej lewej lub prawej strony w dowolnym miejscu drogi o dowolnej krętości, zatem także na skrzyżowaniu. To wszystko.
Odpowiadając na zadane pytanie, w oparciu o powyższe, oczywistym jest, że jazdą na wprost, nie prosto, jest jazda bez zmiany kierunku jazdy czyli jazda bez zawracania i opuszczania jezdni drogi z jej lewej lub prawej strony. Zarówno jadący po okrężnie biegnącej jezdni, jak i jadący po łuku drogi o dowolnym kącie i promieniu załamania, także na skrzyżowaniu, nie mając zamiaru jej opuszczenia z jej lewej lub prawej strony NIE MA PODSTAW do włączania kierunkowskazów. Na poniższym rysunku także wjeżdżający od strony znaków A-7 i A-7/C-12, jeżeli nie zamierzają zmienić kierunku jazdy w prawo, nie maja podstaw do włączania kierunkowskazów (rys. 3).
Rys. 3
Skrzyżowanie na którym droga z pierwszeństwem zmienia swój kierunek w lewo i skrzyżowanie o ruchu okrężnym, oba skrzyżowania zwykłe typu X

Natomiast zamierzający zmienić kierunek jazdy czyli zawrócić na jezdni lub ją opuścić z jej lewej lub prawej strony, nawet wtedy gdy nie będzie potrzeby przy tym zmiany kierunku ruchu pojazdu np. na łuku drogi, jest obowiązany do włączenia kierunkowskazu (art. 22.2 ustawy p.r.d.).

Warto mieć świadomość tego, że kierunkowskazy nie służą do wskazywania kierunku ruchu lub strony skrzyżowania. Nie jest też prawdą, że na każdym skrzyżowaniu drogi i ich jezdnie biegną zawsze prosto bez zmiany kierunku, a kierunek zmienia jedynie pierwszeństwo. Tabliczka T-6a, którą stosuje się tylko wtedy, gdy zmiana kierunku przebiegu jezdni drogi z pierwszeństwem na skrzyżowaniu może zaskoczyć kierującego, wskazuje rzeczywisty przebieg jezdni tej drogi na skrzyżowaniu, a nie przebieg pierwszeństwa.

Powyższy temat wzbudził ożywioną dyskusję na FB. Warto przyjrzeć się dokładnie pytaniom i odpowiedziom, by samemu móc rozwiać budzące się wątpliwości.
https://www.facebook.com/prawonadrogach/posts/pfbid0BSFrzsoEWSAreADe5vMtat4zttArNwS3SHfa1sQhkTjddX9DxdT5vQRMLBrKrW4Bl?comment_id=1127450315154042&reply_comment_id=446787151152839&notif_id=1712942443059476&notif_t=comment_mention&ref=notif
mgr inż. Ryszard R. Dobrowolski

Klikając na ten przycisk  
 wesprzesz moją działalność na rzecz poprawy BRD. W podziękowaniu otrzymasz najnowsze wydanie książki (plik PDF)
Vademecum kierującego. Droga, skrzyżowanie i zmiana kierunku jazdy
(ronda, ruch okrężny, skrzyżowanie o ruchu okrężnym)