piątek, 15 lipca 2022

422. Pytanie o pierwszeństwo przy zjeździe z autostrady

422. Pytanie o pierwszeństwo na połączeniu łącznic
(zjazd z A-8 w kierunku wrocławskiego lotniska)

Pytanie: Jak się ma sytuacja z pierwszeństwem w pokazanej na zdjęciu sytuacji? Na jezdni po lewej stronie na wysokości widocznego srebrnego samochodu zjeżdżającego z autostrady A-8 jest znak A-6d który ostrzega o skrzyżowaniu z jednokierunkową drogą podporządkowaną z wylotem z prawej strony jezdni. Jezdnia drogi po której porusza się srebrny samochód jest oznakowana znakiem A-7 "ustąp pierwszeństwa" jako podporządkowana .

Węzeł Wrocław - Lotnisko na A-8( zdj. z mapy Google)

Odpowiedź: Skrzyżowanie tworzą dwie jednopasowe drogi publiczne biegnące w kierunku lotniska z obu kierunków autostrady A-8 do ronda przy ulicy Granicznej we Wrocławiu. Obie drogi to tzw. łącznice na węźle drogowym, czyli wielopoziomowym skrzyżowaniu dróg publicznych w rozumieniu złożonej budowli drogowej.

Obie drogi posiadają jezdnię i tworząc skrzyżowanie w rozumieniu zasad ruchu (art. 2.10 w zw. z art. 2.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym) łączą się ze sobą bezkolizyjnie.

Łącząc się tworzą jedną drogę z dwupasową jezdnią. Linia ciągłą o długości 20 metrów biegnie poza powierzchnię skrzyżowania, dlatego o pierwszeństwie można tu mówić jedynie w związku ze zmianą pasa ruchu (art. 22.1, art. 22.4 i art. 22.5 ustawy p.r.d.), bez związku ze znakami A-6 i A-7.

Ograniczenie prędkości na jezdni łącznicy

Ponieważ to skrzyżowanie odwołuje np. ograniczenie prędkości na łącznicach, znakuje się je w Polsce właśnie w ten sposób.

Mówi o tym p. 2.2.7 zał. nr 1 do rozporządzenia 220/2003 w sprawie szczegółowych warunków technicznych do znaków i sygnałów drogowych. Wg tego rozporządzenia znak A-6d należy stosować na skrzyżowaniu z jednokierunkowym wlotem podporządkowanym, w szczególności będącym łącznicą lub inną drogą kończącą się pasem włączania.

Oznakowanie skrzyżowania na połączeniu dwóch łącznic

W pytaniu jest mowa o dwóch drogach będących łącznicami bez pasa włączania. Niczego to nie zmienia, bowiem dochodzić tu może także jedynie do zmiany pasa ruchu już za linią ciągłą, zatem już po opuszczeniu skrzyżowania.

Kierujący srebrnym samochodem, nie zamierzając zmienić pasa ruchu, nie ma żadnego obowiązku w stosunku do jadących lewym pasem ruchu z zamiarem zmiany pasa ruchu z lewego na prawy, bowiem oba pojazdy poruszają się dwupasową jezdnią tej samej drogi poza skrzyżowaniem.

Ryszard R. Dobrowolski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prawo dotyczące zasad ruchu drogowego ma obowiązek być proste, jednoznaczne i oczywiste, bowiem takim być musi, by wszyscy, niezależnie od wieku i wykształcenia, jednakowo je rozumieli i stosowali w praktyce. Właśnie temu, by tak było, poświęcony jest ten blog.
Blog nie jest forum dyskusyjnym i wszelkie wpisy obrażające autora oraz komentujących nie będą publikowane.
Jeżeli masz wątpliwości, przeczytaj, zastanów się i sam podejmij decyzję, co jest dla Ciebie prawdą, a co fałszem. Pamiętaj, że po uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, to Ty odpowiadasz za to co czynisz na drodze, nie twój dawny instruktor lub egzaminator, funkcjonariusz lub urzędnik, dziennikarz, autor książki lub bloga.
Zbytnia pewność siebie znika w zderzeniu z brutalną rzeczywistością. Wtedy jest już za późno, by uczyć się na cudzych błędach.