wtorek, 23 sierpnia 2022

425. Zawracanie na dwupasowych rondach w Kaliszu wg WORD i obowiązującego prawa

425. Zawracanie z wykorzystaniem dwupasowych rond 
w Kaliszu
wg nieuprawnionych wymagań egzaminatorów WORD i wg obowiązującego prawa o ruchu drogowym

Ten wpis poświęcam sprzecznemu z obowiązującym prawem pokonywaniu okrężnie zorganizowanych dwupasowych  rond, pokonywanych zgodnie z wymaganiami egzaminatorów kaliskiego WORD. Pokazuję też jak powinno wyglądać ich pokonanie zgodnie z obowiązującym w Polsce i Polskę prawem o ruchu drogowym.

Dokładnie chodzi o zawracanie z wykorzystaniem dwupasowych budowli typu rondo o okrężnej organizacji ruchu.

Jedno rondo nosi imię Żołnierzy Niezłomnych, a drugie Ptolemeusza. W opracowaniu wspominam także rondo Celtyckie.

Niestety praktyka WORD, nie tylko kaliskiego, to trwająca od 1998 roku patologia oparta na prawie zwyczajowym wywodzącym się z poprzedniego Kodeksu drogowego z 1983 roku. Dzieje się to za sprawą zachowawczych i niedouczonych ministerialnych urzędników kolejnych rządów. Pomimo zmiany ustroju i Kodeksu drogowego na zgodny z europejskim, za sprawą nadal wpływowych "ekspertów" z czasów PRL,  nastąpiła eskalacja samowoli i bezprawia, która trwa w szkoleniu i egzaminowaniu oraz znakowaniu dróg nieprzerwanie do dziś. Talmudem dla bezkrytycznych naśladowców tych uznawanych za ekspertów ignorantów jest powielana do dziś od czasów PRL książka Zbigniewa Drexlera "Przepisy ruchu drogowego z ilustrowanym komentarzem". Ostatnie wydanie  ukazało się rok temu, a wydawcą jest Grupa IMAGE z Warszawy.

Niestety ministerialnymi doradcami, w tym ministerialnym pełnomocnikiem ds. BRD, są "eksperci" rodem z WORD przygotowani do zawodu na poziomie przyzakładowego kursu na którym zasadom ruchu drogowego poświęca się kilkanaście godzin "wykładów" prowadzonych przez wcześniej ogłupionych kolegów z tej samej koterii. Brak merytorycznego nadzoru ze stony resortu komunikacji oraz brak właściwej wiedzy, w tym brak zrozumienia istoty prawa o ruchu drogowym i znaczenia znaków drogowych, czyni tą grupę zawodową wyjątkowo zarozumiałą i arogancką, szczególnie wtedy, gdy egzaminatorzy stają się instruktorami ośrodków szkolenia kierowców. Odporni na merytoryczne argumenty uznają siebie za ekspertów o niepodważalnym autorytecie. Pozwalają sobie nawet na publiczne lekceważenie prawomocnych wyroków, czym podważają szacunek do obowiązującego prawa. 

Brak odróżniania kierunku ruchu od kierunku jazdy, w tym jazdy "prosto" od jazdy "na wprost", a co za tym idzie braku świadomości czym jest zmiana kierunku ruchu, a czym zmiana kierunku jazdy, do czego służą kierunkowskazy, czym jest droga i skrzyżowanie w rozumieniu zasad ruchu, a czym w rozumieniu budowli drogowej i ustawy o drogach publicznych, czym jest "ruch okrężny i jakie znaczenia ma od ponad dwóch dekad znak C-12, ma wpływ na bezpieczeństwo ruchu na każdej drodze, a nie tylko na budowlach typu rondo o których nie ma ani jednego słowa w przepisach dotyczących zasad ruchu drogowego. 

Przejdźmy zatem do pierwszego filmu z egzaminu prowadzonego przez kaliski WORD. 

1. Rondo Żołnierzy Niezłomnych. Wjazd jednopasowym wlotem. 

https://youtu.be/5pj2PKlJW9U

1:23 Po prawej stronie jezdni znajduje się tablica przeddrogowskazowa wskazująca kierunki w jakich może pojechać kierujący opuszczając okrężnie biegnącą dookoła wyspy jezdnię (rys. 1.1). 
Rys. 1.1

1:33 Okrężną organizację ruchu potwierdza ustawiony na skrzyżowaniu wlotowym znak nakazu C-12 "ruch okrężny". Znak A-7 "ustąp pierwszeństwa" odwraca na tym skrzyżowaniu pierwszeństwo  z prawej, przy samotnym znaku C-12, na pierwszeństwo z lewej strony. Znak C-12 powiadamia kierującego, że ruch nie odbywa się kierunkowo w lewo, w prawo lub na wprost do przeciwległego wylotu lecz bezkierunkowo okrężnie dookoła widocznej przed nim wyspy środkowej, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.  

Zgodnie z obowiązującym prawem oznakowanie pozostałych wlotów, także dwupasowych, musi być też oznakowane znakiem C-12 z dodanym do niego od góry znakiem A-7. Ktoś kto nie zna tego ronda nie wie, że dwupasowe wloty oznaczono bezprawnie także strzałkami kierunkowymi. Wybór przez egzaminowanego lewego pasa ruchu na obwiedni oraz włączenie lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo wynika tylko i wyłącznie z niewłaściwego szkolenia i bezprawnego traktowania ronda w całości jako jednego skrzyżowania w rozumieniu zasad ruchu.

Ruch okrężny jest bezkierunkowy, bowiem jadąc okrężnie biegnącą jezdnią nie wjedzie się na jezdnię żadnej z dróg wylotowych. Aby to zrobić kierujący musi zmienić kierunek jazdy w prawo, co do zasady z prawego pasa ruchu okrężnie biegnącej jezdni. 

Egzaminowany zamiast kontynuować jazdę "na wprost" prawym pasem ruchy okrężnie biegnącej jezdni, oczywiście bez włączania kierunkowskazów (czytaj uzasadnienie do wyroku II SA/GL 888/16), włącza przed wjazdem lewy kierunkowskaz i wjeżdża, mając wolny prawy pas ruchu, na lewy pas okrężnie biegnącej jezdni (rys. 1.2). 

Rys. 1.2

1:43 Po minięciu przeciwległego wylotu egzaminowany wyłącza lewy kierunkowskaz i dalej porusza się lewym pasem ruchu bez sygnalizowania czegokolwiek. Tak jadąc mija kolejny wylot, co zaprzecza zachowaniu wg wskazania strzałek na wlocie  (rys. 1.3). 
 Rys. 1.3

1:50 Jadąc lewym pasem ruchu okrężnie biegnącej jezdni  po minięciu poprzedniego zjazdu, włącza prawy kierunkowskaz (rys. 1.4). 
Rys. 1.4

1:51 Nie jest prawdą, że sygnalizuje prawym kierunkowskazem zamiar zmiany tego pasa na pas jezdni drogi wylotowej. Opuszczając lewy pas ruchu okrężnie biegnącej jezdni z jego prawej strony zmienia kierunek jazdy w prawo wprost z lewego pasa ruchu czym narusza art. 22.2.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym (rys. 1.5). 
Rys. 1.5 

1:52 Wjeżdża na jezdnię jednopasowej drogi wylotowej i wyłącza prawy kierunkowskaz (rys. 1.6). 
Rys. 1.6

Przebieg jazdy wyglądał zatem tak jak to pokazano poniżej (rys. 1.7). 
Rys. 1.7
Przejazd wg wymagań egzaminatorów WORD w Kaliszu

Egzaminowany, skoro naruszając art. 16.4 ustawy Prawo o ruchu drogowym wjechał na lewy pas ruchu okrężnie biegnącej jezdni, powinien najpierw zmienić pas ruchu z lewego na prawy, i dopiero w następnej kolejności wykonać manewr zmiany kierunku jazdy w prawo. 

Świadomie przemilczam bezprawne oznakowanie dwupasowych wlotów strzałkami kierunkowymi, bowiem to oznakowanie nie jest znane wjeżdżającemu na rondo  jednopasowym wlotem oznakowanym jedynie znakiem C-12 "ruch okrężny". 

Ponieważ rondo jest zorganizowane okrężnie kierujący miał obowiązek stosować się do nakazu znaku C-12, zatem poruszać się "na wprost" prawym pasem okrężnie biegnącej jezdni i z niej skręcić (zmienić kierunek jazdy) w prawo na jezdnię drogi wylotowej (rys. 1.8). 
Rys. 1.8
Przejazd zgodny z obowiązującymi zasadami ruchu i znaczeniem znaków drogowych    

Przy okrężnej organizacji ruchu nakazanej znakiem C-12 "ruch okrężny" lewy pas ruchu służy tylko do omijania i wyprzedzania, co z uwagi na łuk drogi i martwe pole w lusterkach powinno być ograniczone do niezbędnego minimum. Małe okrężnie organizowane budowle z centralną przeszkodą bez odcinków przeplatania powinny być projektowane i budowane tylko jako jednopasowe, na obwiedni oraz wlotach i wylotach, z szerokim pasem ochronnym wyspy środkowej. Przewidują to rekomendowane przez Ministra Infrastruktury wytyczne projektowania budowli typu rondo. Ronda dwupasowe powinny być projektowane jako zorganizowane kierunkowo.

2. Rondo Ptolemeusza w Kaliszu - wjazd dwupasowym wlotem.
https://youtu.be/k0Sez4kmYKY

Dokładnie tak samo jak na rysunku 1.8 ma obowiązek poruszać się się kierujący przy wjeździe dwupasowym wlotem np. wtedy gdy prawy pas ruchu jest zajętyJadący lewym pasem ruchu okrężnie biegnącej jezdni ma obowiązek, gdy tylko prawy pas będzie wolny, niezwłocznie zmienić ten pas na prawy. Przy opuszczaniu okrężnie biegnącej jezdni kierujący ma prawo wyboru pasa ruchu na jezdni drogi wylotowej.

0:10 Przed rondem Ptolemeusza jest tablica przedrogowskazowa z okrężnym układem jezdni i dalej znak C-12 "ruch okrężny" z dodanym od góry znakiem A-7 "ustąp pierwszeństwa". Niestety wbrew neutralnej kierunkowo organizacji ruchu wlot oznakowano dodatkowo strzałkami kierunkowymi (znaki P-8e i P-8f) do jazdy "na wprost" i skręcania w lewo i w prawo (rys. 2.1). 
Rys. 2.1

0:20 Zbliżając się do ronda egzaminowany ma dwie sprzeczne ze sobą informacje. Wg znaku C-12 obowiązuje neutralna kierunkowo okrężna organizacja ruchu, a wg strzałek kierunkowych, kierunkowa (rys. 2.2).
Rys. 2.2

 Dodawanie oznakowania kierunkowego przy neutralnej kierunkowo okrężnej organizacji ruchu jest ogólnopolską patologią wynikającą z nieuprawnionej tezy wg której każde rondo jest w całości jednym kierunkowo zorganizowanym skrzyżowaniem w rozumieniu zasad ruchu, takim samym jak takie skrzyżowanie bez wyspy na środku. Nie jest to prawdą bowiem wyłączona z ruchu wyspa środkowa kanalizując ruch dzieli to skrzyżowanie na wiele elementarnych skrzyżowań zwykłych typu T.

0:54 Egzaminowany porusza się lewym pasem ruchu okrężnie biegnącej jezdni jadąc "na wprost" z włączonym lewym kierunkowskazem. Po minięciu wylotu  poprzedzającego wylot w kierunku ul. Nowy Świat przełącza lewy kierunkowskaz na prawy, czym zaprzecza sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy w lewo. Zmieniający kierunek jazdy w lewo nie ma żadnej podstawy do włączania w trakcie wykonywania tego manewru prawego kierunkowskazu oraz opuszczania pasa ruchu (rys. 2.3).
Rys. 2.3

0:56 Egzaminowany przełącza lewy kierunkowskaz na prawy i wbrew lektorowi nie zmienia ani kierunku jazdy w lewo, ani pasa ruchu z lewego na prawy. Zmienia kierunek jazdy w prawo wprost z lewego pasa ruchu okrężnie biegnącej jezdni czym narusza art. 22.2.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym (rys. 2.4).
Rys. 2.4

0:57 Egzaminowany nie dość, że nie  zastosował się do nakazu znaku C-12  i nie jechał wolnym prawym pasem ruchu okrężnie biegnącej jezdni, to na dodatek nie zastosował się nawet do wskazania nieuprawnionych strzałek kierunkowych bowiem wjechał na prawy pas ruchu jezdni ul. Nowy Świat (rys. 2.5).
Rys. 2.5

Film pokazuje nie tylko lekceważenie prawa i prawomocnych wyroków dotyczących nieuprawnionego włączania lewego kierunkowskazu przed wjazdem na okrężnie zorganizowane budowle drogowe, ale także brak wiedzy egzaminatorów WORD w Kaliszu czym jest skrzyżowanie w rozumieniu zasad ruchu, czym jest rondo i nakaz znaku C-12 "ruch okrężny" oraz czym jest zmiana kierunku jazdy. Najwyraźniej nie odróżniają jazdy "na wprost" w rozumieniu kierunku jazdy od jazdy "prosto" w rozumieniu kierunku ruchu. 

Poniżej pokazano jak przebiegała opisana wyżej jazda egzaminacyjna (rys. 2.6) przy istniejącym, sprzecznym ze sobą, zatem i z obowiązującym prawem, oznakowaniem wlotów ronda im. Ptolemeusza w Kaliszu. 

Wadliwie wyszkolony egzaminowany, niestety za sprawą sprzecznych z prawem wymagań kaliskich egzaminatorów, uznał znak C-12 za symbol ronda i odpowiednik znaku C-9 i pojechał zgodnie ze wskazaniem na wlocie strzałek kierunkowych traktując bezprawnie rondo w całości jako jedno kierunkowo zorganizowane skrzyżowanie. Zignorował zatem okrężny, zgodny z nakazem znaku C-12  przebieg jezdni i jej pasów ruchu. 

Na koniec postąpił wadliwie nawet przy nieuprawnionym założeniu, że organizacja ruchu jest kierunkowa, a rondo w całości jednym skrzyżowaniem. Wg oznakowania wlotu z ul. Trasa Bursztynowa z prawego pasa można wjechać jadąc "na wprost" na prawy pas ruchu, a z lewego na lewy, a egzaminowany z lewego psa ruchu wjechał na prawy (rys. 2.6).
Rys. 2.6
Przebieg jazdy egzaminacyjnej wg wymagań  egzaminatorów WORD w Kaliszu

Skoro organizacja ruchu na obwiedni jest okrężna, to wloty nie mają prawa być oznakowane kierunkowo. Egzaminowany powinien wjechać na rondo prawym, skoro był wolny, pasem ruchu bez włączania kierunkowskazów. Wjazd i kontynuowanie jazdy dookoła wyspy to jazda "na wprost" okrężnie biegnącym pasem ruchu. Zamierzając opuścić okrężnie biegnącą jezdnię, co wolno uczynić co do zasady tylko z prawego pasa ruchu, kierujący ma obowiązek sygnalizowania zamiaru zmiany kierunku jazdy w prawo prawym kierunkowskazem nie wcześniej niż po minięciu wylotu poprzedzającego ten na którym zamierza skręcić z jezdni w prawo. Opuszczając jezdnię ma prawo wyboru pasa ruchu na jezdni drogi wylotowej na którą zamierza wjechać (rys. 2.7).
Rys. 2.7
Przebieg jazdy zgodny z okrężnym przebiegiem jezdni i nakazem znaku C-12 "ruch okrężny" 
(strzałki kierunkowe na wlocie są nieuprawnione - wjazd i jazda dookoła wyspy lub placu to jazda "na wprost" w rozumieniu kierunku jazdy)

Gdyby egzaminowany wjechał lewym pasem,  co powinno być ograniczone do niezbędnego minimum,  powinien niezwłocznie zmienić ten pas na prawy sygnalizując ten zamiar prawym kierunkowskazem. Z uwagi na małe wymiary ronda, by nie wprowadzić nikogo w błąd,  należy prawy kierunkowskaz wyłączyć niezwłocznie po wjeździe na prawy pas ruchu. Zamierzając opuścić okrężnie biegnącą jezdnię kierujący sygnalizuje swój zamiar prawym kierunkowskazem i skręca w prawo na dowolny pas ruchu jezdni drogi wylotowej (rys. 2.8).
Rys. 2.8
Przebieg jazdy przy wjeździe lewym pasem ruchu okrężnie biegnącej jezdni, zgodnie z nakazem znaku C-12 "ruch okrężny"  
(strzałki kierunkowe na wlocie przy okrężnej organizacji ruchu są nieuprawnione)

Aby zjazd z lewego pasa ruchu ronda był także zgodny z obowiązującym prawem, organizacja ruchu powinna być kierunkowa, a nie okrężna.

Poniżej link do filmu na którym jeden kierujący wjechał na to rondo lewym pasem ruchu stosując się do wskazania nieuprawnionych strzałek kierunkowych (pasy ruchu na rondzie biegną "na wprost" okrężnie, a nie do wylotu), a drugi wjechał prawym pasem zgodnie z zasadami "ruchu okrężnego" nakazanego znakiem C-12. 
https://youtu.be/t-eLIG8AHcM

Autor filmu jest w błędzie. Jadący prawym pasem ruchu nie opuszczał ani okrężnie biegnącego prawego pasa ruchu, ani okrężnie biegnącej jezdni z ich lewej strony. Nie jest też prawdą, że pasy ruchu na obwiedni biegną odśrodkowo na wprost od wlotu do wylotu. Na obwiedni nie ma żadnych strzałek kierunkowych, a pasy ruchu oznaczono znakami okrężnie. Nie jest zatem prawdą, że jadący prawym pasem ruchu skręcał z tego pasa w lewo. To jadący lewym pasem ruchu okrężnie biegnącej jezdni zmienił, naruszając art. 22.2.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierunek jazdy w prawo wprost z lewego okrężnie biegnącego pasa ruchu. To on opuścił okrężnie biegnącą jezdnię z jej prawej strony i wjechał na lewy pas ruchu jezdni drogi wylotowej. 

Tu kolejne kaliskie rondo na Trasie Bursztynowej. Rondo Celtyckie tez ma znakami oznaczone okrężnie biegnące dwa pasy ruchu zgodnie ze wskazaniem strzałek na znaku C-12 "ruch okrężny" i na dwupasowych wlotach zaprzeczające okrężnej organizacji ruchu strzałki kierunkowe (znaki P-8e i P-8f). Na kolejnym filmie widać jak na dłoni do czego prowadzi niewiedza urzędników i funkcjonariuszy odpowiedzialnych za ruch drogowy i ile znaczą ich zapewnienia o trosce o poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. 
https://youtu.be/1KUbqAlN96c

Patologia bezprawnego znakowania strzałkami kierunkowymi dwupasowych wlotów okrężnie zorganizowanych rond, czyli zorganizowanych zgodnie z nakazem znaku C-12 "ruch okrężny",  jest przyczyną większości kolizji i wypadków na tych z założenia bezpiecznych budowlach. 

Marek Dworak, od niedawna Pełnomocnik ministra ds. BRD, powinien wreszcie zrozumieć, że centralnie skanalizowane budowle drogowe o dowolnym kształcie i wielkości, w tym typu rondo, to budowle złożone z elementarnych, także z punktu widzenia zasad ruchu, skrzyżowań, zwykle typu T lub X. 

Powinien wiedzieć, że "ruch okrężny" to neutralna kierunkowo organizacja ruchu dowolnej co do wielkości i kształtu budowli z centralną przeszkodą, że znak C-12 od ponad dwóch dekad nie jest już wymyślonym w 1983 roku symbolem ronda i odpowiednikiem znaku C-9 oraz, że kierunek jazdy i kierunek ruchu to różne określenia tej samej ustawy. 

Zamiast pozbawionych podstaw prawnych pomysłów na zmianę prawa o ruchu drogowym w postaci zakazu zmiany kierunku jazdy w prawo wprost z lewego pasa ruchu, bowiem taki zapis istnieje od zawsze w polskim prawie o ruchu drogowym (art. 22.2.1 ustawy p.r.d.), nawet z wyjątkiem dla długich pojazdów (art. 22.3 tej ustawy) które mogą tak zmieniać kierunek jazdy, powinien zadbać o to, by prawidłowo znakowano polskie drogi, i by osoby odpowiedzialne za szeroko rozumianą edukację komunikacyjną polskiego społeczeństwa, zaczynając od WORD, a na wyższych uczelniach i szkołach policyjnych kończąc, zamiast ogłupiać w oparciu o nieuprawnione wymysły ekspertów z poprzedniej epoki, zaczęły wreszcie uczyć właściwego rozumienia obowiązującego od ponad dwóch dekad prawa o ruchu drogowym. 

Opracował Ryszard R. Dobrowolski  


3 komentarze:

  1. https://m.youtube.com/watch?v=Hekh6Cl2PA8
    Czyżby Marek Dworak zaorał się i sam niewprost przyznał, że "rondo" (słowo, którym się pół Polski masturbuje, choć nie ma o nim słowa w przepisach) to droga, a nie jedno skrzyżowanie? 😁

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. @Kz1989 - Rondo to budowla drogowa w formie okrągłego lub owalnego palcu albo upodobnionego do niego centralnie skanalizowanego skrzyżowania (budowli) o dowolnej, zależnej od oznakowania, organizacji ruchu. Marek Dworak wie tylko tyle, a dowiedział się tego z niemieckiego prawa o ruchu drogowym, czego i tak nie rozumie, że na rondzie na którym pasy ruchu biegną jedynie okrężnie nie włącza się przed wjazdem kierunkowskazów oraz to, że zjeżdża się z niego tylko z prawego pasa ruchu sygnalizując swój zamiar prawym kierunkowskazem.. To i tak jest więcej od wiedzy wpływowych ekspertów z Warszawy i ich bezkrytycznych naśladowców.

      Chcę wierzyć w to, że pełnomocnik ministra rozumie to, że na każdym skrzyżowaniu dróg są drogi, i na tym elementarnym w rozumieniu zasad ruchu zwykłym i na tym złożonym w rozumieniu przepisów budowlanych i ustawy o drogach publicznych.

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Prawo dotyczące zasad ruchu drogowego ma obowiązek być proste, jednoznaczne i oczywiste, bowiem takim być musi, by wszyscy, niezależnie od wieku i wykształcenia, jednakowo je rozumieli i stosowali w praktyce. Właśnie temu, by tak było, poświęcony jest ten blog.
Blog nie jest forum dyskusyjnym i wszelkie wpisy obrażające autora oraz komentujących nie będą publikowane.
Jeżeli masz wątpliwości, przeczytaj, zastanów się i sam podejmij decyzję, co jest dla Ciebie prawdą, a co fałszem. Pamiętaj, że po uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, to Ty odpowiadasz za to co czynisz na drodze, nie twój dawny instruktor lub egzaminator, funkcjonariusz lub urzędnik, dziennikarz, autor książki lub bloga.
Zbytnia pewność siebie znika w zderzeniu z brutalną rzeczywistością. Wtedy jest już za późno, by uczyć się na cudzych błędach.