piątek, 26 lipca 2024

484. Wadliwie oznakowane dwupasowego ronda o okrężnej organizacji ruchu

484. Wadliwie oznakowane dwupasowego ronda o okrężnej organizacji ruchu nakazanej znakiem C-12 "ruch okrężny"

Tu można wesprzeć moją działalność na rzecz poprawy BRD
stawiając mi przysłowiową "kawę" https://buycoffee.to/mrerdek1.blogspot.com

Rondo to okrągła lub owalna złożona budowla drogowa o dowolnej, zależnej od zastosowanego oznakowania, organizacji ruchu. Ta organizacja może być okrężna (neutralna kierunkowo) czyli z jedynie okrężnie biegnącymi pasami ruchu lub odśrodkowa (kierunkowa) czyli z pasami ruchu biegnącymi w dowolnej konfiguracji na wprost od wlotu do wylotu.

Przy okrężnej organizacji ruchu jezdnia i jej pasy ruchu biegną od każdego wlotu okrężnie w pętli bez końca dookoła wyspy lub placu zgodnie ze wskazaniem strzałek na znaku C-12, a przy kierunkowej tak jak to wskazują strzałki kierunkowe na wlotach i obwiedni. 

Dlaczego zatem na kadrach z filmu widać jak zamierzający pojechać na lewą stronę okrężnie zorganizowanego dwupasowego ronda zajmuje przed wjazdem lewy pas ruchu, mając wolny prawy? Dlaczego, skoro zajmuje lewy pas ruchu z zamiarem jazdy na jego lewą stronę, nie włącza przed wjazdem lewego kierunkowskazu? Dlaczego jadąc lewym pasem ruchu okrężnie zorganizowanego ronda, opuszcza obwiednię wprost z lewego pasa ruchu nie bacząc na jadących prawym pasem ruchu okrężnie biegnącej jezdni? Dlaczego to czyni skoro sygnalizując prawym kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy w prawo z lewego pasa ruchu wprost narusza art. 22.2.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym? Przecież ten przepis nakazuje kierującemu zamierzającemu zmienić kierunek jazdy w prawo wcześniejszego zbliżenia się do prawej krawędzi jezdni, by zmieniając kierunek jazdy nie zajechał drogi jadącemu prawym pasem "na wprost" dookoła wyspy lub placu oraz temu kto opuszczając okrężnie zorganizowane rondo zamierza zająć lewy pas ruchu jezdni drogo wylotowej?

Czy takie zachowanie wynika z lekceważenia prawa, wadliwego wyszkolenia czy z powodu  wadliwego oznakowania?  
Rys. 1
Dwupasowa budowla typu rondo o neutralnej kierunkowo okrężnej organizacji ruchu nakazanej znakiem C-12 "ruch okrężny" z dodanym do niego od góry znakiem A-7 "ustąp pierwszeństwa" którego zadaniem jest odwrócenie pierwszeństwa na wlotowym skrzyżowaniu okrężnie zorganizowanego ronda z pierwszeństwa z prawej strony na pierwszeństwo z lewej strony

Kierujący motocyklem zajmuje lewy pas ruchu mając wolny prawy, czym narusza art. 16.4 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 1997 roku.  Zgodnie z zastosowanym oznakowaniem ustępuje pierwszeństwa zarówno jadącemu samochodem lewym pasem ruchu, tu prosto do wylotu z włączonym prawym kierunkowskazem, jak i jadącemu lewym pasem ruchu do następnego wylotu bez włączonego lewego kierunkowskazu (rys. 2). 
Rys. 2
Jadący motocyklem wjeżdża z lewego pasa ruchu na lewy pas ruchu okrężnie biegnącej jezdni kontynuując dotychczasową jazdę na wprost

Jadący lewym pasem ruchu kierujący białym samochodem, podobnie jak to uczynił wcześniej jadący lewym pasem ruchu, sygnalizuje zamiar zmiany kierunku jazdy w prawo wprost z lewego pasa ruchu okrężnie biegnącej jezdni i opuszcza jezdnię z jej prawej strony wjeżdżając na lewy pas ruchu jezdni drogi wylotowej. Kierujący motocyklem jadąc lewym pasem ruchu okrężnie biegnącej jezdni kontynuuje jazdę do kolejnego skrzyżowania wylotowego (rys. 3).
Rys. 3
Jadący lewym pasem ruchu biały samochód opuszcza rondo zmieniając kierunek jazdy w prawo wprost z tego pasa ruchu, zaś jadący motocyklem sygnalizuje lewym kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy w lewo i kontynuuje jazdę dookoła wyspy środkowej ronda lewym pasem ruchu
 
Przed kolejnym skrzyżowaniem wylotowym kierujący motocyklem, tak jak wcześniej jadący lewym pasem ruchu, sygnalizuje zamiar zmiany kierunku jazdy w prawo prawym kierunkowskazem i opuszcza rondo zmieniając kierunek jazdy w prawo wprost z lewego pasa ruchu kończąc manewr zmiany kierunku jazdy na lewym pasie ruchu jezdni drogi wylotowej (rys. 4 i 5). 
Rys. 4 
Kierujący motocyklem opuszcza rondo wprost z lewego pasa ruchu okrężnie biegnącej jezdni przecinając prawy pas ruchu 

Rys.  5
Kierujący motocyklem kończy manewr zmiany kierunku jazdy w prawo na lewym pasie ruchu jezdni drogi wylotowej.

Odpowiedź dlaczego zarówno kierujący motocyklem jak i filmujący zajęli przed wjazdem na rondo lewy pas ruchu i wprost z niego opuścili okrężnie biegnąca jezdnię  łamiąc obowiązujące zasady ruchu jest prosta. 

Dlatego, że na wlotach ronda domalowano, wbrew obowiązującemu prawu i zasadom neutralnej kierunkowo okrężnej organizacji ruchu, strzałki kierunkowe. Rondo jest niewielkie i jako takie nie ma odcinków przeplatania łączących jego elementarne skrzyżowania zwykle, także elementarne z punktu widzenia zasad ruchu, dlatego nie ma na nim miejsca i czasu na zmianę pasa ruchu z lewego na prawy oraz, na szczęście, na jazdę równoległą przed wylotem z wjeżdżającymi prawym pasem ruchu na wcześniejszym wlocie.  

Ponadto lewy pas ruchu oznaczono jako pas ruchu tylko do skręcania w lewo zmniejszając w nieznacznym stopniu ryzyko kolizji lub wypadku, bowiem przy ruchu okrężnym prawym pasem można poruszać się "na wprost" po obwiedni dookoła wyspy lub placu i z niego zmieniać kierunek jazdy w prawo w celu wjazdu na dowolny pas ruchu jezdni drogi wylotowej (rys. 6). 
Rys. 6
Tablica przedrogowskazowa potwierdza neutralną kierunkowo okrężną, zgodną z nakazem znaku  C-12, organizację ruchu najbliższego ronda, czemu wprost zaprzecza oznakowanie kierunkowe wlotów. O dziwo pomimo tego, że przeciwległy wylot jest dwupasowy, a nieuprawnione przy ruchu okrężnym strzałki  na wlocie sugerują kierunkową organizację ruchu,  lewy pas ruchu oznaczono kierunkowo jako pas ruchu tylko do zmiany kierunku jazdy w lewo
 
Niestety na innym identycznym rondzie w tej samej miejscowości na prawym pasie ruchu wlotu namalowano strzałkę do skręcania tylko w prawo, a na lewym strzałkę do skręcania w lewo i jazdy "na wprost" do przeciwległego wylotu, co wprost nakłania kierujących do zmiany kierunku jazdy w prawo wprost z lewego pasa ruchu okrężnie biegnącej jezdni, bowiem lewy pas ruchu, tak jak prawy, przy okrężnej organizacji ruchu biegnie jedynie okrężnie. 

Ciekawe jak ocenia zdarzenia na tych rondach miejscowa policja gdy dojdzie na nich do kolizji lub wypadku miedzy jadącym lewym i prawym pasem ruchu, skoro nieuprawnione tu oznakowanie kierunkowe, zaprzeczające okrężnej organizacji ruchu, wprost nakłania kierujących do łamania prawa? 

mgr inż. Ryszard R. Dobrowolski

Klikając na ten przycisk  
 wesprzesz moją działalność na rzecz poprawy BRD. W podziękowaniu otrzymasz najnowsze wydanie książki (plik PDF)
Vademecum kierującego. Droga, skrzyżowanie i zmiana kierunku jazdy
(ronda, ruch okrężny, skrzyżowanie o ruchu okrężnym)