sobota, 11 stycznia 2025

489. Pierwszeństwa łamane na skrzyżowaniach wg prawa drogowego WORD

489. Pierwszeństwa łamane na skrzyżowaniach wg prawa drogowego WORD.

Tu można wesprzeć moją działalność stawiając mi wirtualną "kawę" https://buycoffee.to/mrerdek1.blogspot.com

https://youtu.be/gjzsyDGcMjs?si=tm1NX3-ggcxZAbz2

Czas mija, a w WORD wciąż bez zmian. Aby zdać masz obowiązek łamać obowiązujące zasady ruchu, bowiem WORD-y w całej Polsce mają swoje własne zasady, w tym będące jedynie nieuprawnionymi wymysłami tolerowanymi przez kolejne rządy.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym kierunkowskazów używamy nie do sygnalizowania zamiaru kręcenia kierownicą w celu zmiany kierunku ruchu pojazdu lecz do sygnalizowania zamiaru zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy, także bez zmiany kierunku ruchu. Zmianą kierunku jazdy w rozumieniu zasad ruchu jest zawracanie na dwukierunkowej jezdni oraz opuszczenie jezdni drogi z jej lewej lub prawej strony w celu wjazdu na pobocze, jezdnię innej drogi lub na leżącą przy drodze nieruchomość. W art. 22 nie ma mowy ani o skrzyżowaniach, ani o zakrętach. Nie ma zatem innych zasad w tych miejscach niż na każdym innym odcinku jezdni. Poza tym, żadna złożona ze zwykłych skrzyżowań, głównie typu T, X lub Y, budowla drogowa w postaci placu, skanalizowanego skrzyżowania, także centralnie, lub węzła drogowego nie jest w całości w rozumieniu zasad ruchu jednym skrzyżowaniem.

"Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym" to żargon i uproszczenie, bez pokrycia w prawie, bowiem to nie pierwszeństwo zmienia na skrzyżowaniu swój kierunek lecz droga oznaczona znakami jako droga z pierwszeństwem, zgodnie z rysunkiem na tabliczce T-6.
Kadr nr 1
2:57 - pojazdy nie poruszają się tu z prawej strony lecz zbliżają się do skrzyżowania jadąc z przeciwnego kierunku jezdnią tej samej drogi oznaczonej znakami jako droga z pierwszeństwem

Kadr nr 2
3:04 - nie jedziemy na tym skrzyżowaniu NA WPROST lecz PROSTO zmieniając kierunek jazdy w lewo z lewego pasa ruchu, bowiem opuszczamy jezdnię drogi z pierwszeństwem z jej lewej strony przecinając pas ruchu dla przeciwnego kierunku. Jesteśmy zatem obowiązani zbliżyć się do osi jezdni i sygnalizować swój zamiar lewym kierunkowskazem.

Kadr 3
4:38 - Wbrew lektorowi i egzaminatorom WORD filmujący nie jedzie tu NA WPRPST lecz PROSTO zmieniając kierunek jazdy w lewo, po wcześniejszym przybliżeniu się do osi jezdni i włączeniu lewego kierunkowskazu. Tak nakazuje prawo, zatem jest to obowiązkiem egzaminowanego. Błąd popełnia ten, kto nie odróżnia jazdy PROSTO, tu ze zmianą kierunku jazdy w lewo, od jazdy NA WPROST, tu ze zmianą kierunku ruchu w prawo. Na wprost można tu jechać dowolnym pasem ruchu jezdni drogi z pierwszeństwem która na skrzyżowaniu zmienia swój kierunek w prawo, pamiętając że tak jadąc nie wolno na skrzyżowaniu wyprzedzać pojazdów silnikowych.

mgr inż. Ryszard R. Dobrowolski

Klikając na ten przycisk  
 wesprzesz moją działalność. W podziękowaniu otrzymasz książkę (plik PDF)
Vademecum kierującego. Droga, skrzyżowanie i zmiana kierunku jazdy
(ronda, ruch okrężny i skrzyżowanie o ruchu okrężnym w rozumieniu zasad ruchu)

2 komentarze:

  1. Niestety przez te błędne nauczania mało który kierwca synalizuje zmianę kierunku jazdy w takich sytuacjach co powoduje że nie jest możliwe legalne wyprzedzenie takiego pojazdu bo można wyprzedzać pojazd po prawej stronie i na skrzyżowaniu niekierowanym tylko i wyłącznie gdy ten sygnalizuje zamiar zmiany kierunku jazdy w lewo. Kolejny martwy przepis to ten zabraniający wjazd na skrzyżowanie gdy nie ma możliwości jego opuszczenia. W obecnym nauczniu prawa ruchu kazda budowla drogowa niezależnie od rozmiarów jest uznawana za jedno skrzowanie w rozumieniu ruchu. Więc co za tym idzie brzmienie tego przepisu jest co najmniej absurdalne, bo skąd kierowca ma wiedzieć że po drugie stronie kilkuset metrowego ronda jest możliwość jego opuszczenia innymi słowy wg aktualnej wordowskiej interpretacji wjazd ma tskie rondo jest zawsze wykroczeniem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. @Sariphosgen - Do czasu odgórnego załatwienia sprawy sygnalizowania zamiaru wykonania manewru zmiany kierunku jazdy wciąż to będzie budzić niepewność i kontrowersje, bowiem nie można liczyć na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach stosując w szkoleniu i egzaminowaniu, nie tylko kandydatów na kierowców, prawo korporacyjne a nie ustawowe. Na szczęście samo sygnalizowanie zamiaru nikogo do niczego nie uprawnia, bowiem powiadamia jedynie o zamiarze kierującego. Oczywistym jest, że sygnalizowanie musi być czytelne, zatem przez wszystkich jednakowo i zgodnie z obowiązującym prawem rozumiane. Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na dozwolone prawem o ruchu drogowym wyprzedzanie na skrzyżowaniu sygnalizującego zamiar zmiany kierunku jazdy, także tego który zmieniając kierunek jazdy nie zmienia kierunku ruchu pojazdu.

      Co do bezprawnego traktowania budowli typu rondo w całości jako jedno skrzyżowanie w rozumieniu zasad ruchu, to nieuprawnionym jest zakaz wjazdu na rondo przy braku możliwości jego opuszczenia, bowiem ten zakaz dotyczy elementarnych skrzyżowań zwykłych z których taka budowla się składa. Wiele razy zatrzymywałem się na rondzie ze skanalizowanymi wlotami i dwoma pasami ruchu na obwiedni za którym był korek z powodu zamkniętego przejazdu kolejowego tak, by jadący z kierunku poprzecznego mogli przez nie przejechać.

      Usuń

Prawo dotyczące zasad ruchu drogowego ma obowiązek być proste, jednoznaczne i oczywiste, bowiem takim być musi, by wszyscy, niezależnie od wieku i wykształcenia, jednakowo je rozumieli i stosowali w praktyce. Właśnie temu, by tak było, poświęcony jest ten blog.
Blog nie jest forum dyskusyjnym i wszelkie wpisy obrażające autora oraz komentujących nie będą publikowane.
Jeżeli masz wątpliwości, przeczytaj, zastanów się i sam podejmij decyzję, co jest dla Ciebie prawdą, a co fałszem. Pamiętaj, że po uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, to Ty odpowiadasz za to co czynisz na drodze, nie twój dawny instruktor lub egzaminator, funkcjonariusz lub urzędnik, dziennikarz, autor książki lub bloga.
Zbytnia pewność siebie znika w zderzeniu z brutalną rzeczywistością. Wtedy jest już za późno, by uczyć się na cudzych błędach.