piątek, 26 sierpnia 2016

66. RONDO Podwale w Lesznie na DK-5

By pokazać różnicę w pokonywaniu ROND zorganizowanych wg OGÓLNYCH ZASAD RUCHU ze strzałkami kierunkowymi na wielopasowych wlotach i pasami ruchu biegnącymi w różnych konfiguracjach na wprost do wylotów w odróżnieniu od tych zorganizowanych wg zasad RUCHU OKRĘŻNEGO  z pasami ruchu biegnącymi jedynie okrężnie bez strzałek kierunkowych na wlotach omówię filmik zrobiony na rondzie Podwale na DK-5 w Lesznie. Oto jak prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi zasadami ruchu czyli wg ustawy Prawo o ruchu drogowym a nie prawa korporacyjnego WORD, należy pokonywać takie złożone pod względem zasad ruchu obiekty zorganizowane wg  ogólnych zasad ruchu.


Tablica przeddrogowskazowa w takiej formie jak na filmie wskazuje kierunki jazdy na okrągłym placu lub skanalizowanym okrągłą wyspą środkową skrzyżowaniu dróg publicznych w rozumieniu obiektów budownictwa drogowego o DOWOLNEJ ORGANIZACJI RUCHU. Taki obiekt może być zorganizowany wg zasad  ruchu okrężnego lub wg ogólnych zasad ruchu, czasem w dość zaskakujący sposób jak np. rondo Pileckiego we Wrocławiu, na każdym wlocie INACZEJ. Jest to namacalny dowód na to, że każdy wlot takiego złożonego obiektu jak okrągły lub owalny plac typu RONDO to pod względem zasad ruchu osobne skrzyżowanie drogi dolotowej z drogą biegnącą na nim na wprost do wylotów lub jedynie okrężnie. Rondo Pileckiego we Wrocławiu

Strzałki kierunkowe na wlotach świadczą o tym, że rondo Podwale jest zorganizowane wg OGÓLNYCH ZASAD RUCHU a nie wg zasad RUCHU OKRĘŻNEGO gdyż przy tej organizacji wloty są ich pozbawione gdyż jadąc okrężnie biegnącą jezdnią nie wjedzie się na żadną z dróg wylotowych. By to zrobić trzeba z niej skręcić w prawo zgodnie z wymaganiami art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym. 

Gdyby nie polska patologia znakowania znakami C-12 wlotów obiektów zorganizowanych wg ogólnych zasad ruchu z podporządkowanymi wszystkimi wlotami o obowiązującej organizacji ruchu informowałby po prostu znak C-12 lub jego BRAK na wlocie. Ma to szczególne znaczenie na jdnopasowych wlotach bez strzałek kierunkowych gdyż są one znakowane  dokładnie tak jak znakuje się jednopasowe wloty obiektów zorganizowanych wg zasad ruchu okrężnego co jest przyczyną wielu kolizji i wypadków. 
Znaki drogowe mają powiadomić kierującego o obowiązującej w danym miejscu na drodze obowiązujących zasadach ruchu.
Zgaduj zgadula. Jaka organizacja ruchu obowiązuje na rondzie Podwale?
Pasy ruchu biegną tu jedynie okrężnie czy na wprost do wylotów?
Włącza się kierunkowskaz chcąc jechać na Poznań czy nie?
Należy jechać okrężnie zewnętrznym pasem ruchu wg zasad ruchu okrężnego czy skręcać w lewo przy wyspie środkowej wg ogólnych zasad ruchu?

Ten problem występuje na jednopasowym wylocie z TESCO (brak strzałek i nieuprawniony na tym obiekcie znak C-12). Na wniosek TESCO zmieniono organizację ruchu w ten sposób, że wyłączono z ruchu część jezdni na prawym pasie ruchu co spowodowało, że w lewo do wylotu na Poznań można jechać na rondzie Podwale z TESCO i ul. Fabrycznej na której zlikwidowano też jeden pas ruchu tylko z lewego pasa ruchu (skręt w lewo wg ogólnych zasad ruchu) o czym część kierujących która nie pamiętała oznakowania pozostałych wlotów dowiaduje się kiedy jest zmuszona pojechać na Wrocław zamiast na Poznań. 

Gdyby nie polska patologia autorstwa Zbigniewa Drexlera przy tej organizacji ruchu na wlotach nie byłoby znaków C-12 lecz znak C-1 na wyspie środkowej (znak C-9 przyjęto w Europie stawiać tylko na wyspach dzielących). 

Pamiętajmy zatem, że jedzie się tu zgodnie z kierunkowym oznakowaniem wlotów zapominając o zasadach ruchu okrężnego i co najważniejsze traktując tu znak C-12 zgodnie z wymysłami Zbigniewa Drexlera (siła wyższa skoro mamy taką tolerowaną od lat przez Państwo Polskie patologię) jako znak C-1 lub C-9 stojący na wyspie. Warto zapamiętać także i to, że rondo Podwale pod względem zasad ruchu jest obiektem złożonym z tylu skrzyżowań wg art. 2.10 ustawy Prawo o ruchu drogowym ile ma wlotów. Wyprzedzać i zmieniać pasy ruchu wolno tu tylko na odcinku przeplatania między wlotem z Wrocławia i wylotem na Poznań na co pozwala linia przerywana dająca szansę na zmianę pasa ruchu jadącym do TESCO wg znaku C-12 "okrężnie" zewnętrznym pasem ruchu. Jest to jedyne miejsce na tym obiekcie gdzie można też zmienić pas ruchu na zewnętrzny pomimo, że możemy ten pas bezpiecznie zmienić po opuszczeniu ronda Podwale lub zamierzając pojechać na następnym skrzyżowaniu w lewo wcale nie musimy tego robić gdyż nie jest to obiekt zorganizowany wg zasad ruchu okrężnego. 

Jedyny w Europie holenderski znak D-1 "rotonde" (rondo) STAWIANY NA WYSPIE ŚRODKOWEJ będący znakiem nakazu kierunku jazy z prawej strony wyspy środkowej (taki nasz znak C-9) niemający nic wspólnego z zasadami ruchu okrężnego w rozumieniu  znaku D,3 "compulsory roundabout" czyli nakazany ruchu okrężny.

Na szczęście Holendrzy odróżniają RUCH OKRĘŻNY od ogólnych zasad ruchu czego nie potrafią nasi rodzimi eksperci. Na wlotach stoją samotne znaki "ustąp pierwszeństwa" a kierujący jedzie zgodnie z oznakowaniem poziomym bez wymysłów, że to w całości pod względem zasad ruchu jedno skrzyżowanie.

Skrzyżowanie wlotowe od ul. Fabrycznej.
- Dojeżdżamy do linii warunkowego zatrzymania i ustępujemy pierwszeństwa jadącym z lewej strony drogą z pierwszeństwem biegnącą od wylotu do TESCO do wylotu na Wrocław. 
- Gdyby stał tam jakiś pojazd zatrzymujemy się przed przejściem dla pieszych a nie bezmyślnie na przejściu i przejeździe dla rowerów.
- Wjeżdżamy łukiem w prawo wzdłuż linii prowadzącej najpierw na lewy pas ruchu jezdni z pierwszeństwem biegnącej na wprost do wylotu na Wrocław powiadamiając przez włączenie lewego kierunkowskazu kierujących wjeżdżających wlotem od strony Wrocławia, że będziemy skręcać z tej jezdni na jezdnię prowadzącą na wprost do wylotu na Poznań.
- Skręcamy w lewo i wjeżdżamy na jezdnię posiadająca pierwszeństwo biegnącą do wylotu na Poznań. 

Skrzyżowanie wlotowe od strony Wrocławia.
- Kierujący jadący od strony Wrocławia mają znaki A-7 więc muszą nam ustąpić pierwszeństwa. Na filmie widać, że nie dla wszystkich ten znak ma takie właśnie znaczenie. Na cmentarzach nadal muszą być zatem wolne miejsca dla tych którzy mieli pierwszeństwo.
- Po minięciu tego wlotu wyłączamy lewy kierunkowskaz i dalej do wylotu na Poznań jedziemy już na wprost bez sygnalizowania czegokolwiek. 

Skrzyżowanie wylotowe na Poznań.
- Jedziemy na wprost jezdnią biegnącą do wylotu więc z formalnego punktu widzenia nie musimy niczego sygnalizować, ale z uwagi na to, że wielu zasugerowanych nieuprawnionym tu znakiem C-12 uważa, że jedzie po nieistniejącej tu okrężnie biegnącej jednokierunkowej jezdni wg zasad RUCHU OKRĘŻNEGO czyli bez włączania kierunkowskazów należy:
a) jadąc w kierunku Poznania włączyć GRZECZNOŚCIOWO (nie jest to wymóg ustawowy) prawy kierunkowskaz i po wjeździe na drogę wylotową go niezwłocznie wyłączyć,
b) zamierzając pojechać do TESCO lub OBI obowiązkowo (wymóg ustawowy - skręt w lewo z jezdni prowadzącej do wylotu na Poznań na jezdnię posiadającą pierwszeństwo prowadzącą do zjazdu na parking przy tych obiektach) włączyć lewy kierunkowskaz i zamiast go wyłączyć po wykonaniu manewru lepiej po rozpoczęciu tego manewru i zajęciu jednoznacznej pozycji na drodze wylotowej przełączyć go GRZECZNOŚCIOWO na prawy.





1 komentarz:

  1. Po takich rondach się świetnie jeździ. IMHO wszystkie dwupasowe powinni zamienić na właśnie coś takiego.

    OdpowiedzUsuń

Prawo dotyczące zasad ruchu drogowego ma obowiązek być proste, jednoznaczne i oczywiste, bowiem takim być musi, by wszyscy, niezależnie od wieku i wykształcenia, jednakowo je rozumieli i stosowali w praktyce. Właśnie temu, by tak było, poświęcony jest ten blog.
Blog nie jest forum dyskusyjnym i wszelkie wpisy obrażające autora oraz komentujących nie będą publikowane.
Jeżeli masz wątpliwości, przeczytaj, zastanów się i sam podejmij decyzję, co jest dla Ciebie prawdą, a co fałszem. Pamiętaj, że po uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, to Ty odpowiadasz za to co czynisz na drodze, nie twój dawny instruktor lub egzaminator, funkcjonariusz lub urzędnik, dziennikarz, autor książki lub bloga.
Zbytnia pewność siebie znika w zderzeniu z brutalną rzeczywistością. Wtedy jest już za późno, by uczyć się na cudzych błędach.